Kursy dla fizjoterapeutów w pediatrii. Rozwój zawodowy jest ważnym elementem dla każdego fizjoterapeuty. Pracując w tym zawodzie trzeba korzystać z dobrych okazji do poszerzania swojej wiedzy a także wymiany doświadczeń klinicznych. Kursy dla fizjoterapeutów w pediatrii to wszechstronne szkolenie, podczas którego omawiane są zagadnienia rozwoju i problemów jakie spotyka się w okresie noworodkowym. Warto również odbyć szkolenie w zakresie osteopatycznych możliwości pomocy dziecku w jego rozwoju w wieku od 2 do 6 lat.
Dzięki współpracy z wieloma specjalistami udało się nam połączyć wiedzę medyczną, osteopatię, fizjoterapię i położnictwo. Nasze doświadczenie i umiejętności przekazujemy uczestnikom kursów z zakresu pediatrii. Jaki jest cel kursu dla fizjoterapeutów w pediatrii? Przedstawiamy wiedzę teoretyczną która pozwala na odpowiednie postawienie diagnozy i zastosowanie najskuteczniejszego leczenia niemowląt. Kurs rozpoczyna się od dziedziny nauki zajmującej się rozwojem zarodkowym, następnie omawiamy okres ciąży, porodu a także połogu i przejdziemy do tematyki noworodków. To pozwoli lepiej zrozumieć wszelkie problemy jakie wiążą się z rozwojem dzieci w okresie niemowlęcym.
Nie zabraknie zajęć praktycznych które pozwolą nauczyć się wdrażania teorii w praktykę zawodową. Są one realizowane po zakończeniu szkolenia i cieszą się dużym zainteresowaniem kursantów, ponieważ umożliwiają doskonalenie nowych praktyk, które wykorzystają w swoich placówkach. Kurs prowadzą osteopaci z dużym doświadczeniem w dziedzinie pediatrii.
Analizując faza narodzin, specjalista poruszy zagadnienia adaptacji poporodowej oraz czynniki które wpływają na noworodka. Zostanie omówiony bardzo ważny temat krążenia począwszy od okresu płodowego aż do dorosłości. Podczas kursu rozważany jest temat skali Apgar oraz jego znaczenie. Fizjoterapeuta nauczy się interpretowania wiedzy jaką uzyska z wywiadu chorobowego mówiącego o obecnym stanie zdrowia niemowlęcia. Nie bez znaczenia jest analiza wydarzeń okołoporodowych które oddziałują na dziecko i jak to wpływa na jego aktualny stan zdrowia. Podczas kursu dla fizjoterapeutów w pediatrii poruszone zostaną zasady fizjologii. Uczestnik pozna przyczyny płaczu niemowląt: neurologiczne, żołądkowo – jelitowe, biomechaniczne, wpływ mikroorganizmów chorobotwórczych.
Tak, wszystkie zagadnienia z tym związane zostaną poruszone podczas kursu, począwszy od zdiagnozowania uszkodzeń kręgowych do dysfunkcji trzewnej. Podczas szkolenia kursant pozna podejście osteopatyczne do podstawowych dolegliwości niemowląt: zablokowanie przewodu słuchowego, problemy podczas karmienia piersią itd.
Pierwszy rok życia dziecka jest bardzo ważny, niezbędne jest prawidłowe rozpoznanie jego odruchów. Następnie sposób kształtowania mowy, rozwój motoryczny, kształtowanie postawy i rozwój układu odpornościowego. Podczas kursu dla fizjoterapeutów w dziedzinie pediatrii poruszony zostanie temat rozwój czaszki dziecka, jego anatomii i fizjologii. Nie zabraknie tematyki ząbkowania która jest ważna dla wielu rodziców. Czy podejście osteopatyczne może pomóc w tym problemie? Tego dowiedzą się kursanci i będą potrafili wdrożyć wiedzę w praktyczne działania w swoich gabinetach fizjoterapeutycznych.
Zaburzenia układu oddechowego są częste u małych dzieci, dlatego stały się jednym z tematów kursu. Trzeba umieć odróżnić np. przyczyny świszczącego oddechu od astmy i alergii. To podstawowe zagadnienia jakie będą poruszane na kursie dla fizjoterapeutów a mogą z niego skorzystać również osteopaci, terapeuci manualni, położne i lekarze.
Gdy dziecko przechodzi kolejne etapy rozwoju aż do wieku szkolnego następują zmiany wpływające na jego dalsze zdrowie. Czy można pomagać dziecku osteopatycznie? Tak, fizjoterapeuci podczas szkolenia poznają wiele aspektów rozwoju dziecka oraz ich powiązań. Przedstawione zostaną niedomagania dziecka: laryngologiczne, oddechowe, moczowo-płciowe oraz pokarmowe. Po zakończeniu kursu każdy uczestnik będzie miał wiedzę na temat pracy z dzieckiem w tych zagadnieniach. W czasie szkolenia odbędą się zajęcia praktyczne podczas których udoskonalana będzie palpacja.
Fizjoterapeuta będzie umiał radzić sobie z dzieckiem wieku od 2 do 6 lat, pozna możliwości leczenia w tym manualne formy terapii. Znając rozwój szkieletu i postawy dziecka, wzorców ruchowych łatwiej postawić diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie osteopatyczne. Do problemów dzieci w tym wieku należą również choroby skóry, choroby zakaźne oraz psychiczne jak chociażby trudności w uczeniu się. Przedstawiona zostanie praca manualna zmierzająca do pomocy dzieciom w różnych problemach zdrowotnych.
Podstawą terapii niemowląt i dzieci starszych jest dokładna analiza warunków jego rozwoju, zwracając uwagę, na najbliższe otoczenie dziecka. Ważne jest rozpoznanie ewentualnych deficytów rozwojowych, jest to podstawa do zalecenia planu ćwiczeń, realizowanego przez doświadczonego w pediatrii fizjoterapeutę. To prawidłowe dopasowanie ćwiczeń korekcyjno-kompensacyjnych przeznaczonych do indywidualnego procesu rozwoju danego dziecka. Wczesne działanie fizjoterapeutyczne jest formą profilaktyki w wielu działaniach, które prowadzą do wyrównania deficytu. Ponadto stymulują prawidłowy rozwój psychoruchowy dziecka w wieku niemowlęcym, przedszkolnym i szkolnym. Po zakończeniu kursu dla fizjoterapeutów w pediatrii, specjalista potrafi ocenić i przeanalizować problemy dzieci z różnymi problemami zdrowotnymi a także prowadzić odpowiednie postępowanie rehabilitacyjne.