HVLA to skrót, który w języku angielskim oznacza High Velocity Low Amplitude, co w przetłumaczeniu na język polski oznacza dużą prędkość i niską amplitudę. Jest to metoda leczenia, będąca techniką manipulacji krótkodźwigniowych stawów. Stosowana jest ona w osteopatii, jak również w medycynie manualnej i w chiropraktyce. W tym artykule postaramy się nieco bliżej przyjrzeć tej właśnie metodzie, skupiając się na tym, w czym może ona okazać się pomocna i kto powinien z niej skorzystać.
Manipulacja krótkodźwigniowa jest to metoda leczenia w medycynie niekonwencjonalnej, która polega na przyłożeniu do stawu osoby chorej siły, takiej, która będzie miała stosunkowo dużą prędkość, ale jednocześnie i niewielką amplitudę. Jaki ma to sens? Dzięki takiemu działaniu zmniejsza się napięcie mięśniowe w miejscu, w którym ta siła zostanie skierowana. To, co stanowi kluczowe znaczenie w tym właśnie zabiegu, to przede wszystkim szybkość, amplituda, jak również i skupienie siły.
Kluczowe znaczenie w HVLA ma przede wszystkim precyzja, bowiem ta gwarantuje pełne bezpieczeństwo, które stanowi tutaj element nadrzędny. Choć manipulacja krótkodźwigniowa jest sposobem leczenia wykorzystywanym w osteopatii, nie każdy osteopata może takie zabiegi wykonywać. Trzeba bowiem w tym celu przejść odpowiednie kursy, aby móc zdobyć stosowny do tego certyfikat. Skupienie, doświadczenia, stosowna wiedza – to rzeczy kluczowe, by całość mogła być przeprowadzona w taki sposób, jakiego oczekiwałby sam pacjent i to z zamierzonym efektem końcowym. Niezwykle ważna jest tutaj znajomość zakresu anatomii stawowej i fizjologii. Należy najpierw postawić diagnozę, wybrać odpowiednią siłę i w precyzyjny sposób w danym miejscu ją zastosować. Tylko prawidłowo wykonany zabieg, jest w stanie zapobiec podrażnieniu wolnych zakończeń nerwowych. Poprzez zadziałanie odpowiednią siłą, można zadziałać na tkankę miękką i tym samym też uzyskać optymalną specyficzność manewru.
Wykorzystując w pracy z pacjentem technikę HVLA, ta opiera się na kilku, jakże ważnych filarach, od których tak naprawdę zależą uzyskane rezultaty. Co stanowi więc tutaj kluczowe znaczenie? Na pewno prawidłowy anatomiczny, jak również i kinetyczny wgląd w istniejące struktury. Przy tym wszystkim bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na reakcję tkanki mięśniowo – powięziowej wtórnej, która pod wpływem konkretnej siły przyłożenia będzie miała określoną reakcję. Bardzo ważna jest przy tym wszystkim także i znajomość fizjologicznych wzorców segmentów i oczywiście troska o bezpieczeństwo pacjenta, jako wartości nadrzędnej.
Organizowane przez wiele firm szkolenia, mają na celu zachęcić osteopatów do poszerzania swojej wiedzy z zakresu wykorzystania różnego rodzaju technik osteopatycznych. Jeśli w grę wchodzi HVLA, tutaj kluczowe znaczenie ma zrozumienie podstawowej fizjologii oraz anatomii ciała. Sama znajomość osteopatii ma oczywiście nadrzędne znaczenie i jest niejako fundamentem do zaznajamiania się z coraz to nowszymi technikami wykorzystywanymi w medycynie niekonwencjonalnej. Wybierając konkretne kursy, kursant jest w stanie poznać wszelkie techniki z osteopatii HVLA, by móc je zastosować dla wszystkich stawów oraz tkanek, zarówno kończyn górnych, jak również i dolnych. W ramach kursu wszyscy uczestnicy muszą poznać wszelkie omawiane obszary, w tym między innymi biomechanikę, wszelkie zagadnienia diagnostyczne, ocenę tkanek, mobilność stawów. Wybierając szkoły, które takie szkolenia przeprowadzają, należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy mają one dobrą opinię, kim są wykładowcy, co mogą takie kursy dać. Skoro osteopata płaci za dodatkową wiedzę niemałe pieniądze, powinien on wybrać najlepszych specjalistów, tak, aby sam mógł on dalej swoją wiedzę wykorzystywać bezpośrednio już na pracy z pacjentem.
Takie rozwiązanie, które to jest jedną z metod leczenia osteopatycznego, skierowane jest do wszystkich pacjentów, którzy walczą z różnego rodzaju uporczywymi dolegliwościami bólowymi i którzy mają problemy z utrzymaniem pełnej sprawności fizycznej. W technice tej wykonuje się odpowiednie techniki manipulacyjne, działając ze znaczną szybkością siły i małą amplitudą ruchu. Tutaj ważne jest odpowiednie pchanie siły w konkretnym kierunku, tak, aby móc pokonać nadbudowaną barierę związaną z ruchomością stawu pacjenta. Bardzo często taka HVLA określa się jako,,kliknięcia”, które to prowadzą do umieszczenia stawów w odpowiednich miejscach. Dzięki temu więc dolegliwość bólowa czy niemożność wykonania ruchu, nagle ustępują.
Jedno jest pewne, osteopatia jest dziś potęgą, jeśli w grę wchodzą niekonwencjonalne sposoby leczenia różnego rodzaju dolegliwości. Na pewno HVLA, jako jedno z dodatków do osteopatii, jest wartą wyboru przez osteopatów formą szkolenia.