Najlepsze kursy dla fizjoterapeutów. Decyzja o wyborze kariery zawodowej powinna być dokładnie przemyślana. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się medyczne kierunki studiów, które gwarantują satysfakcjonującą i dobrze płatną pracę. Z medycyną związany jest m.in. zawód fizjoterapeuty, który cieszy się coraz większą renomą. Najlepsi specjaliści znajdują zatrudnienie w prywatnych klinikach lub otwierają własne gabinety, w których przyjmują pacjentów.
Fizjoterapia to zgodnie z definicją dyscyplina medyczna, stanowiąca część składową rehabilitacji. Podstawowym zadaniem fizjoterapeuty jest łagodzenie objawów procesów chorobowych, profilaktyka występowania bolesnych patologii oraz przywracanie sprawności psychofizycznej organizmu pacjenta. Jeszcze do niedawna zawód fizjoterapeuty mógł wykonywać niemal każdy, nawet bez wykształcenia kierunkowego. Z tego powodu poziom świadczonych usług był bardzo zróżnicowany i przyczyniał się do obniżenia renomy fizjoterapeutów. Jak to wygląda obecnie? Dnia 25 września 2015 roku weszła w życie ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, która uregulowała ten zawód. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami zabiegi fizjoterapeutyczne mogą wykonywać wyłącznie osoby z wykształceniem kierunkowym i odpowiednim doświadczeniem zawodowym.
Co trzeba zrobić, by zostać fizjoterapeutą? Osoby, które rozpoczęły studia po 1 października 2017 roku, muszą ukończyć jednolite 5-letnie kierunkowe studia wyższe. Niezbędne jest również odbycie 6-miesięcznych praktyk zawodowych oraz zdanie Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego. Aby uzyskać prawo do wykonywania zawodu, niezbędne jest także:
Kandydaci na fizjoterapeutów muszą znać język polski w stopniu umożliwiającym pracę w zawodzie, a także nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo przeciwko zdrowiu, życiu, wolności seksualnej i obyczajności. W trakcie studiów kandydat nabywa wiedzę i umiejętności m.in. z zakresu anatomii człowieka, kinezyterapii, fizykoterapii, masażu, a także aktywności ruchowej adaptacyjnej i psychologii.
Warto pamiętać, że kształcenia nie kończy się po ukończeniu studiów, uzyskaniu tytułu magistra i zdaniu egzaminu państwowego. Praca w zawodzie wymaga od fizjoterapeuty nieustannego zdobywania nowej wiedzy i doskonalenia swoich umiejętności. Fizjoterapia to dyscyplina medyczna, która w ostatnim czasie notuje niezwykle dynamiczny rozwój. Nowoczesne urządzenia i techniki znacząco zwiększają skuteczność zabiegów fizjoterapeutycznych.
Co zrobić, by nadążyć za zmianami? Przede wszystkim należy zadbać o rozwój osobisty. Jednym ze sposobów zdobywania nowej wiedzy i umiejętności jest uczestnictwo w kursach organizowanych przez specjalistyczne firmy. Najlepsze kursy dla fizjoterapeutów mają formę kilkudniowych warsztatów prowadzonych przez doświadczonych i renomowanych fachowców. Uczestnicy tego rodzaju konferencji mają możliwość wysłuchania wykładów teoretycznych i odbycia zajęć praktycznych, które pozwolą im na stosowanie nowoczesnych technik u swoich pacjentów.
Gdzie mogą pracować fizjoterapeuci? Przede wszystkim w szpitalnych oddziałach rehabilitacyjnych. Osoby, które liczą na wyższe zarobki, mogą zdecydować się na założenie własnego gabinetu lub podjęcie pracy w prywatnych ośrodkach rehabilitacyjnych. Coraz więcej fizjoterapeutów znajduje również zatrudnienie w profesjonalnych klubach sportowych, pomagając sportowcom osiągać jak najlepsze wyniki. Ze względu na epidemię otyłości, a także starzenie się społeczeństwa w najbliższych latach zapotrzebowanie na wykwalifikowanych fizjoterapeutów będzie rosnąć.
Czy każdy może pracować jako fizjoterapeuta? Zdecydowanie nie. Aby być dobrym specjalistą, trzeba mieć odpowiednie predyspozycje do wykonywania tego niełatwego zawodu. Istotne znaczenie mają m.in. takie cechy jak wytrwałość oraz chęć do samodoskonalenia. Dzięki nim fizjoterapeuta może stale się rozwijać i doskonalić swoje umiejętności. Dobry fizjoterapeuta to również osoba komunikatywna i cierpliwa. Bezpośrednia praca z pacjentem wymaga otwartości i zdolności do nawiązywania bliższych relacji. Pacjent, który w pełni ufa swojemu fizjoterapeucie, będzie wykonywał ćwiczenia z ochotą i zaangażowaniem pomimo bólu, czy ograniczeń.
Podczas pracy z cierpiącymi osobami, konieczne jest wykazanie się empatią. Dzięki niej można zrozumieć, co czuje druga osoba i co trzeba zrobić, by jej pomóc. Należy podkreślić, że najlepsi fizjoterapeuci potrafią oddziaływać również na psychikę swych pacjentów, dodawać im energii i zachęcać do pracy nad własnymi ograniczeniami. W związku z tym, że fizjoterapeuta to osoba, która wykonuje różnego masaże, prowadzi terapie manualne itp., musi wyróżniać się znakomitą kondycją fizyczną. To dzięki niej będzie w stanie pracować z pełnym zaangażowaniem przez kilka bądź kilkanaście godzin dziennie. Wysportowana sylwetka przekłada się także na wiarygodność specjalisty w oczach pacjentów.