Kurs podejścia osteopatycznego w pediatrii cieszy się coraz większą popularnością. Nie ma w tym jednak niczego dziwnego, biorąc pod uwagę, jak wiele zalet niesie ze sobą tego typu rozwiązanie. Czym charakteryzuje się osteopatia? Jakie techniki osteopatyczne możemy wyróżnić? Co powinniśmy wiedzieć na temat kursu osteopatycznego w pediatrii? Jak wygląda plan takiego kursu? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.
Zanim rozpoczniemy rozważania na temat kursu podejścia osteopatycznego w pediatrii, warto wcześniej zastanowić się nad tym, czym tak właściwie ta osteopatia jest. Otóż gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie tego pojęcia, wówczas moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to dość charakterystyczny zawód opieki zdrowotnej. Dzięki niemu realizacja zintegrowanego zdrowotnie funkcjonowania jednostki jest ułatwiona, bowiem homeostaza układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego zostaje przywrócona, poprawiona i utrzymywana. Jak dowiedzieliśmy się na lekcjach biologii w szkole podstawowej, zdrowe tkanki charakteryzują się fizjologiczną ruchomością. Niestety kiedy organizm traci zdolność do samoregulacji, wówczas wcześniej wspomniana ruchomość zostaje zaburzona, co w konsekwencji prowadzi do nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Głównym zadaniem osteopatii jest przywrócenie naturalnej ruchomości tkankom, co znacznie wspomaga proces samoregeneracji naszego organizmu.
Wśród technik osteopatycznych wyróżnić możemy zarówno te pośrednie (funkcjonalne), jak i bezpośrednie (strukturalne). Te drugie polegają na tym, że bezpośrednio oddziałują na naszą tkankę lub narząd, aby poprawić jego ruchomość. Jednocześnie normalizuje się napięcie i poprawia drenaż żylno-limfatyczny. Jeśli chodzi o techniki pośrednie- polegają na odchodzeniu od bariery ruchu w kierunku maksymalnego rozluźnienia naszych tkanek. Powoduje to, że nasze tkanki okołostawowe rozluźniają się, dzięki czemu nie ma konieczności manipulacji, zupełnie odwrotnie jak to wygląda w przypadku techniki bezpośredniej. Warto wspomnieć o tym, że możliwe jest połączenie obu tych technik, co nosi nazwę techniki energii mięśniowej. Nie da się ukryć, że osteopatia to bardzo szeroka dziedzina, w której wykorzystywane są rzadko spotykane metody i techniki harmoniczne. Pomimo wszystko są one spotykane również w innych szkołach terapii manualnej, co warto mieć na uwadze.
Skoro wiemy już, czym jest osteopatia i jakie techniki możemy wyróżnić, warto posiąść kilka podstawowych informacji na temat kursu osteopatycznego w pediatrii. Przede wszystkim jest to kompleksowe szkolenie, które ma na celu poruszyć tematykę rozwoju i problemów, które związane są bezpośrednio z noworodkami. W tym przypadku łączy się wiedzę z zakresu czterech dziedzin: medycyny, osteopatii, fizjoterapii i położnictwa. Kurs opiera się zarówno na niezbędnej wiedzy teoretycznej, jak i tej praktycznej. Ta pierwsza jest istotna, aby możliwe było zdiagnozowanie problemu. Dzięki temu wprowadza się trafne leczenie. Rozwój niemowlaków to dość skomplikowana kwestia, dlatego też kurs rozpoczyna się właśnie od tematyki embriologii. Jeśli chodzi o zajęcia praktyczne- za ich pośrednictwem terapeuta będzie w stanie korzystać z nowych umiejętności w swoim gabinecie. Warto wspomnieć o tym, że kursy podzielone są na wykłady, a po ich zakończeniu rozpoczyna się część praktyczna. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod nauki.
Zanim wybierzemy się na kurs podejścia osteopatycznego w pediatrii, warto wcześniej zainteresować się, jaki jest plan poszczególnych wykładów. Na początku uzyskujemy informacje na temat fazy narodzin (adaptacja poporodowa, wpływ czynników na niemowlę, krążenie, oddychanie, skala Apgar). Następnie dowiemy się, jak interpretować informacje z wywiadu chorobowego odnośnie stanu zdrowia danego dziecka. Poznamy również anatomię czaszki niemowlęcia. Warto wspomnieć o zasadach fizjologii. Dowiemy się, dlaczego dzieci płaczą (przyczyny żołądkowo-jelitowe, biomechaniczne, neurologiczne). Dalsza część kursu podejścia osteopatycznego w pediatrii może kształtować się następująco: leczenie osteopatyczne jelit niemowlęcia, rozwój dziecka w pierwszym roku życia, ząbkowanie, zaburzenia układu oddechowego). Tego typu szkolenia przeznaczone są przede wszystkim dla osteopatów, fizjoterapeutów, położnych, lekarzy, terapeutów, studentów medycyny. Instruktorami w każdym przypadku są doświadczeni lekarze, którzy doskonale znają się na wykonywanej przez nich pracy. Całość trwa stosunkowo krótko, jednak wiedza, którą nabędziemy, przyda nam się niejednokrotnie w pracy. Cena za tego typu kursy jest w pełni satysfakcjonująca, biorąc pod uwagę, jak wiele zalet niesie ze sobą takie rozwiązanie.