Mięśnie, powięź i stawy współdziałają, tworząc całościową postawę ciała lub ruch całego ciała. Praktycznym sposobem oceny wielu współpracujących ze sobą struktur jest spojrzenie na łańcuchy mięśniowo-powięziowe. Jeśli występuje dysfunkcja w jednej części łańcucha mięśniowo-powięziowego, cały łańcuch będzie funkcjonował inaczej. Inna część łańcucha może zrekompensować utraconą funkcję, prawdopodobnie powodując ból. Leczenie przyczyny bólu może oznaczać, że musimy leczyć nie w miejscu pochodzenia bólu (części kompensującej), ale w innym miejscu w łańcuchu mięśniowo-powięziowym, gdzie znajduje się pierwotna dysfunkcja.
Na tym kursie najpierw chcemy zrozumieć teoretyczne ramy naukowe: jak wyglądają te łańcuchy mięśniowo-powięziowe, gdzie w ciele przebiegają, jak działają?
W części praktycznej oceniamy łańcuchy mięśniowo-powięziowe ciała i odnajdujemy wadliwie działającą część. Dokonamy korekty dysfunkcji. Następnie dokonamy ponownej oceny na odległej części łańcucha mięśniowo-powięziowego, aby sprawdzić, czy jego całkowita funkcja uległa poprawie. Korekcja dysfunkcji ma na celu jednoczesne korygowanie wszystkich przejawów dysfunkcji: osłabienia mięśni, ograniczonego zakresu ruchu i słabej koordynacji.
Narządy wewnętrzne mają bliski związek z otaczającymi je mięśniami. Jednymi z mięśni brzucha otaczających narządy wewnętrzne są poprzeczne mięśnie brzucha. Niemożliwe jest dobre funkcjonowanie mięśnia poprzecznego brzucha bez właściwej ruchomości brzusznych narządów trzewnych. Zmniejszona ruchliwość narządów trzewnych może powodować odruchową inhibicję mięśnia poprzecznego brzucha. Ogólnie, jeśli przyczyną osłabienia mięśni jest inhibicja od struktury o ograniczonej ruchomości, leczeniem wówczas będzie leczenie przyczyny. W takim przypadku, jeśli przyczyną osłabienia poprzecznego mięśnia brzucha jest zmniejszona ruchliwość narządu ciała, leczenie należy skierować na narząd trzewny.
W literaturze można przeczytać, że pierwszym mięśniem, który kurczy się przy ruchach rąk lub nóg, jest poprzeczny mięsień brzuszny. W tym miejscu ruchliwość trzewna wiąże się z łańcuchami mięśniowo-powięziowymi. Podczas trzeciego dnia kursu oceniamy i leczymy łańcuchy mięśniowo-powięziowe, które przebiegają do ramion i nóg, aby znaleźć trzewne dysfunkcje odpowiedzialne za zmniejszoną funkcję tych łańcuchów.
Anatomia trzewna i trzewno-powięziowa, a także zrozumienie związku trzewi z sąsiadującymi łańcuchami mięśniowo-powięziowymi stanowią wstęp do trzeciego dnia. Część praktyczna polega na ocenie łańcuchów mięśniowo-powięziowych w celu znalezienia kluczowej zmiany trzewnej utrudniającej prawidłowe funkcjonowanie tego łańcucha. Po znalezieniu narządu z kluczową lezją, poprawiamy jego ruchomość i dokonamy rewaluacji odpowiednich łańcuchów mięśniowo-powięziowych.
Oprócz wpływu narządów trzewnych na ciało poprzez łańcuchy mięśniowo-powięziowe, wnętrzności wpływają również na kręgosłup poprzez aferentację autonomicznego układu nerwowego (odruch wiscero-somatyczny). Poprzez wpływ na segmenty kręgosłupa organy trzewne będą wpływać na funkcję wszystkich narządów unerwionych przez te same segmenty kręgosłupa. Tak więc praca trzewna jest niezbędna dla pacjentów z problemami kręgosłupa, problemami ze stawem skroniowo-żuchwowym, bólami głowy, problemami ze stawem ramiennym, rwą kulszową itp.
Praktykujący Osteopata z wieloletnim doświadczeniem. Wykładowca na Still Academy of Osteopathy
FizjoSystem-Szkolenia
ul. Wita Stwosza 32/1
02-661, Warszawa